Jak wybrać wędkę St.Croix

Jak wybrać wędkę St.Croix idealną do swoich potrzeb? Czy dobór wędki wprowadził Cię w zakłopotanie? A może nie dokońca znasz oznaczenia wędek St.Croix. Z tym pytaniami mierzy się wielu wędkarzy, zwłaszcza jeśli chodzi o zakup pierwszej wędki St.Croix. Pomożemy Ci zmierzyć się z tym zadaniem – poniżej znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o oznaczeniu i podstawowych parametrach najlepszych wędek z USA.

Dobór wędki St. Croix

Dostępna oferta amerykańskich wędek jest ogromna – to jednocześnie dobra i zła wiadomość. Dobra, gdyż umożliwia znalezienie kija nawet do bardzo nietypowych zastosowań. Z drugiej jednak strony wybór wśród setek dostępnych opcji może okazać się przytłaczający. Jak zatem wybrać wędkę St.croix specjalnie dostosowaną do określonej techniki łowienia czy rodzaju przynęty. Jak rozumieć oznaczenia wędek St.Croix?

Okazuje się, że podejście od lat stosowane przez inżynierów St.Croix jest bardzo funkcjonale i ułatwia dobór wędki. Podstawową sprawą jest rozróżnienie grup wędek. Amerykanie produkują wędki w serii łososiowej, basowej, walleye oraz muskie. Nieco obok są kije w grupie Inshore czyli spinningi i castingi do łowienia w słonej wodzie. Wędki na ryby łososiowate to najbardziej uniwersalne wędziska St.Croix. Zwykle sa długie, stosunkowo szybkie ale o pełnej i głębokiej akcji. Kije bassowe to bardzo szybki i szybkie wędki o ugięciu szczytowym lub progresywnym. Wędki St.Croix w grupie muskie maja ogromna moc i zazwyczaj w naszych warunkach wykorzystywane są na wielkie szczupaki i sumy. Ciekawą grupę stanowią wędki Inshore to prawdopodobnie najbardziej uniwersalne wędki na łódkę z całej oferty amerykańskiego producenta… Co dalej?

Kluczem jest zestawienie grupy kija z jego mocą oraz charakterm ugięcia. Waga przynęt jest naturalną pochodną poprzedzających parametrów. Jest jedyniem wynikową wcześniej dobranych opisów parametrów.

Moc

Moc to cecha wędki określająca, pod jak dużym ciężarem następuje jej ugięcie. Wędki St.Croix posiadają oznaczenia rozpoczynające się od modeli przystosowanych do najlżejszego łowienia – Ultra Light (UL), a kończąc na kijach naprawdę ciężkiego kalibru – Extra Heavy (XH). Najdelikatniejsze wędki St.Croix to kije 6 funtowe te najmocniejsze spośród standardowych wędek to kije nwet 80 funtowe. Moc wędki najczęściej łączy się z określoną akcją, np. wędki UL posiadają zwykle wolniejszą akcję, choć znajdziemy też oczywiście modele o nietypowych parametrach. Moc kija jakim będziemy łowili zestawiamy z realna wytrzymałościa linki jaka stosujemy do naszego łowienia. Według koncepcji amerykańskiego producenta ten parametr jest wyznacznikim wszystkich pozostałych.

Akcja

Akcja wędki jest bardzo różnie rozumiana przez wędkarzy. St.Croix mianem akcji blanku określa zestawienie  miejsca na blanku wędki, w którym ugięcie jest najbardziej wyraźne wyniku obciążenia z szybkością. Szybkość to tzw. powrót blanku do pozycji wyjściowej. Im opisana akcja jest wyższa, tym wyżej położony jest punkt ugięcia. Im akcja szybsza tym blank wydaje się być kijem najbardziej sztywnym. Najbliżej części szczytowej pracują więc wędki o bardzo szybkiej akcji Extra Fast (XF), a najbliżej uchwytu te o wolnej akcji Slow (S).

Długość wędki

Wiele wędzisk z oferty St.Croix to krótki kije. Cała masa spośród tych produktów to blanki jednoczęściowe. Wędkarze na całym świecie upodobali sobie tego typu konstrukcje i z powodzeniem stosują je podczas swojej przygody z wędkarstwem. Amerykański producent posiada jednak w swojej szerokiej ofercie bardzo szeroką paletę wędek wieloczęsiowych, zarówno tych krókich jak i najdłuższych.

Długość wędki dobieramy oczywiście do swoich preferencji i warunków na łowisku. Generalizując powiedzieć można, że ten parametr doboru wędziska jest najbardziej uniwersalny. Jednak jak się okazuje St.Croix podpowiada nieco swoim Klientom dobór długości względem techniki łowienia. Długie wędki stosujemy przy najcięższych jerkach (seria Muskie), Długie kije w grupie Salmon&Steelhead idealnie sprawdzą się na rybach wymagających polowania z dużej odległości i przy łowieniu z brzegu. Krótkie wędziska najlepiej sprawdzają się zaś w przypadku miejscówek z dużą ilością krzaków i przy łowieniu z łodzi, gdyż łatwiej jest nimi manewrować. Wśród krótkich wędek będziemy mieli ogromny wybór kijów sandaczowych, okoniowych czy typowo szczupakowych. Tutaj wiele wędek będzie dodatkowo przeznaczonych względem określonej techniki połowu.

Większość wędek z USA ma długość w przedziale od 160 do 293 cm, oznaczaną w stopach i calach. Informacje o najważniejszych parametrach zawarte są w nazwach modeli wędek St.Croxi. Tak np. TRS66LF2 to wędka z serii Triumph (TR), model spinningowy (S) o długości 6 stóp i 6 cali (66), lekkiej mocy (L), szybkiej akcji (F) i dwóch częściach (2).

Wytrzymałość linki

Każdy wędka powinna być sparowana z linką o określonej mocy czy wytrzymałości. W przypadku wędek St.Croix wyrażona jest ona w funtach (1 lbs = 0,454 kg). Wytrzymałość linki posiada dolną i górną granicę, przy czym ta druga jest dużo ważniejsza. Jeśli zastosujemy żyłkę czy plecionkę o większej mocy niż sugerowana musimy odpowiednio wyregulować hamulec kołowrotka, pamiętając przy tym, że i tak zawsze możemy w ten sposób narazić blank wędziska na uszkodzenie.

To teoria ale jak zatem wybierac kij względem mocy linki? Tu podpowie nasze doświadczenie. Zakłądając, że szukasz wędki na sandacza i stosujesz plecionkę o realnej wytrzymałości około 6 kg to powinienś celowac w wędki których moc okreslona jest w okolicach tych wartości. Jeśli łoisz pstrągi na żyłkę o wytrzymałosci 3 kilogramy to naturalnym jest wybór kija o mocy około 6-8 funtów. Co ciekawe za tymi parametrami przyszła kolej na kolejny parametr. Ciężar przynęty!

Ciężar przynęty

Najbardziej newralgiczny i często nieprawidłowo odczytywany parametr wędek St.Croix. Wielu amerykańskich producentów podaje na swoich blankach ciężar przynęty. Jest to zdecydowanie inna wartość niż znany wszystkim CW czyli ciężar wyrzutu. St.Croix przyporządkowali moc linki, moc wędki z waga przynęty z która wędka będzie najlepiej pracowała. Parametr wyrzutu jest bardzo nieścisły bowiem wg. wielu wędkarzy każda przynętę można wyrzucić z każdej wędki. Z jednej poleci dalej z innej bliżej 😉 

W przypadku wędek amerykańskich, ciężar przynęty jest dużo płynniejszym parametrem niż przy wędziskach produkowanych np. w Chinach czy Japonii. Zarówno dolna jak i górna granica jest bardziej podpowiedzią niż wyznacznikiem, którego musimy się ściśle trzymać. Jeśli chcemy dobrać odpowiednią wędkę do danej przynęty, należy oprócz ciężaru wyrzutu wziąć pod uwagę jaką moc i akcję posiada dany model. Ciężar wyrzutu wędek St. Croix opisany jest w uncjach (1 oz = 28 g).

Wędki produkowane w USA zdecydowanie inaczej niż inne popularne wędziska zostały przezproducenta opisane. Wybór wędki St.Croix staje się banalnie prosty jeśli poświęcimy kilka chwil na pozyskanie informacji takich jak technologia St.Croix. Dowiedz się wiecej o opatentowanych przez St.Croix koncepcjiach budowy wędek oraz sprawdz jaki srtosowane są rodzaje węgla w najlepszych wędkach na świecie.

Poznaj wszystkie serie wędek St. Croix