Jak wybrać wędkę St.Croix

Jak wybrać wędkę St.Croix idealną do swoich potrzeb? Czy dobór wędki wprowadził Cię w zakłopotanie? A może nie dokońca znasz oznaczenia wędek St.Croix. Z tym pytaniami mierzy się wielu wędkarzy, zwłaszcza jeśli chodzi o zakup pierwszej wędki St.Croix. Pomożemy Ci zmierzyć się z tym zadaniem – poniżej znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o oznaczeniu i podstawowych parametrach najlepszych wędek z USA.

Dobór wędki St. Croix

Dostępna oferta amerykańskich wędek jest ogromna – to jednocześnie dobra i zła wiadomość. Dobra, gdyż umożliwia znalezienie kija nawet do bardzo nietypowych zastosowań. Z drugiej jednak strony wybór wśród setek dostępnych opcji może okazać się przytłaczający. Jak zatem wybrać wędkę St.croix specjalnie dostosowaną do określonej techniki łowienia czy rodzaju przynęty. Jak rozumieć oznaczenia wędek St.Croix?

Okazuje się, że podejście od lat stosowane przez inżynierów St.Croix jest bardzo funkcjonale i ułatwia dobór wędki. Podstawową sprawą jest rozróżnienie grup wędek. Amerykanie produkują wędki w serii łososiowej, basowej, walleye oraz muskie. Nieco obok są kije w grupie Inshore czyli spinningi i castingi do łowienia w słonej wodzie. Wędki na ryby łososiowate to najbardziej uniwersalne wędziska St.Croix. Zwykle sa długie, stosunkowo szybkie ale o pełnej i głębokiej akcji. Kije bassowe to bardzo szybki i szybkie wędki o ugięciu szczytowym lub progresywnym. Wędki St.Croix w grupie muskie maja ogromna moc i zazwyczaj w naszych warunkach wykorzystywane są na wielkie szczupaki i sumy. Ciekawą grupę stanowią wędki Inshore to prawdopodobnie najbardziej uniwersalne wędki na łódkę z całej oferty amerykańskiego producenta… Co dalej?

Kluczem jest zestawienie grupy kija z jego mocą oraz charakterm ugięcia. Waga przynęt jest naturalną pochodną poprzedzających parametrów. Jest jedynie wynikową wcześniej dobranych opisów parametrów.

Akcja

Akcja wędki jest bardzo różnie rozumiana przez wędkarzy. St.Croix mianem akcji blanku określa zestawienie  miejsca na blanku wędki, w którym ugięcie jest najbardziej wyraźne wyniku obciążenia z szybkością. Szybkość to tzw. powrót blanku do pozycji wyjściowej. Im opisana akcja jest wyższa, tym wyżej położony jest punkt ugięcia. Im akcja szybsza tym blank wydaje się być kijem najbardziej sztywnym. Najbliżej części szczytowej pracują więc wędki o bardzo szybkiej akcji Extra Fast (XF), a najbliżej uchwytu te o wolnej akcji Slow (S).

Moc

Moc to cecha wędki określająca, pod jak dużym ciężarem następuje jej ugięcie. Wędki St.Croix posiadają oznaczenia rozpoczynające się od modeli przystosowanych do najlżejszego łowienia – Ultra Light (UL), a kończąc na kijach naprawdę ciężkiego kalibru – Extra Heavy (XH). Najdelikatniejsze wędki St.Croix to kije 6 funtowe te najmocniejsze spośród standardowych wędek to kije nawet 80 funtowe. Moc wędki najczęściej łączy się z określoną akcją, np. wędki UL posiadają zwykle wolniejszą akcję, choć znajdziemy też oczywiście modele o nietypowych parametrach. Moc kija jakim będziemy łowili zestawiamy z realna wytrzymałością linki jaka stosujemy do naszego łowienia. Według koncepcji amerykańskiego producenta ten parametr jest wyznacznikiem wszystkich pozostałych.

lb czyli funty

Parametr lb na blankach podawany jest przez wielu amerykańskich producentów wędzisk i blanków. Swego czasu poza długością i charakterem ugięcia był to jedyny opis podawany na kijach. Dziś wielu producentów czy handlarzy opisuje również tym parametrem swoje wędziska. Tu jednak opiszę parametr lb podawany przez producentów, którzy jako pierwsi stosowali ten parametr (St.Croix, Lamiglas, Loomis, MHX itd.), bowiem obecnie szczególnie w markach, które pojawiły się stosunkowo niedawno ma on inne znaczenie.
Podawany przez producentów parametr jest bardzo prosty do zrozumienia. Kluczem jest zrozumienie, że wyznacznikiem dla parametru lb jest MOC LINKI (nie kija). Moc linki dla jakiej wędka uzyska maksymalną parabolę ugięcia.

Do plecionki opisanej przez producenta jest zaczepiony ciężarek równy wadze górnemu parametrowi lb – PLECIONKI. Wędka unoszona równolegle do podłoża uzyskuje płynne ugięcie od szczytu aż do… środka paraboli ugięcia, który względem konstrukcji blanku usytuowany jest w różnej części wędziska. Chodzi o maksymalne ugięcie wędki, która UWAGA ułożona jest równolegle do podłoża.  Maksymalne ugięcie oznacza uzyskanie przez wędzisko krytycznej dla konstrukcji krzywej ugięcia. Krytycznej nie oznacza zniszczenia wędki!

Mówiąc najprościej parametr lbs to moc linki dla której kij uzyska w warunkach modelowych maksymalne i bezpieczne ugięcie.

Ciekawostka:
Wiele wędek szczególnie MHM, MM itp. Czyli kijów o grubej ściance z pełnym środkowym posiadają większy parametr lb. Przykładowo często kije MM mają parametr w okolicach 17lb a przynęty jakie obsługują nie przekraczają wagi 15 gramów. Dlaczego? Znowu wracamy do głębokości ugięcia. Kije modearate względem swojej długości oraz mocy linki (lb) uzyskają środek krytycznego ugięcia bardzo nisko zatem pozwalają na nieco większe obciążenia

Kije w klasie MXF, MHXF, MLXF maja krzywą ugięcia przeniesioną w kierunku szczytówki wędki zatem zwykle parametr lb jest nieco niższy. . I tu ze względu na konstrukcję wędki i wysoko ustawionej krzywej krytycznego ugięcia operowanie mocą większą niż podaje producent blanku może być ryzykowne

Długość wędki

Wiele wędzisk z oferty St.Croix to krótki kije. Cała masa spośród tych produktów to blanki jednoczęściowe. Wędkarze na całym świecie upodobali sobie tego typu konstrukcje i z powodzeniem stosują je podczas swojej przygody z wędkarstwem. Amerykański producent posiada jednak w swojej szerokiej ofercie bardzo szeroką paletę wędek wieloczęśowych, zarówno tych krótkich jak i najdłuższych.

Długość wędki dobieramy oczywiście do swoich preferencji i warunków na łowisku. Generalizując powiedzieć można, że ten parametr doboru wędziska jest najbardziej uniwersalny. Jednak jak się okazuje St.Croix podpowiada nieco swoim Klientom dobór długości względem techniki łowienia. Długie wędki stosujemy przy najcięższych jerkach (seria Muskie), Długie kije w grupie Salmon&Steelhead idealnie sprawdzą się na rybach wymagających polowania z dużej odległości i przy łowieniu z brzegu. Krótkie wędziska najlepiej sprawdzają się zaś w przypadku miejscówek z dużą ilością krzaków i przy łowieniu z łodzi, gdyż łatwiej jest nimi manewrować. Wśród krótkich wędek będziemy mieli ogromny wybór kijów sandaczowych, okoniowych czy typowo szczupakowych. Tutaj wiele wędek będzie dodatkowo przeznaczonych względem określonej techniki połowu.

Większość wędek z USA ma długość w przedziale od 160 do 293 cm, oznaczaną w stopach i calach. Informacje o najważniejszych parametrach zawarte są w nazwach modeli wędek St.Croxi. Tak np. TRS66LF2 to wędka z serii Triumph (TR), model spinningowy (S) o długości 6 stóp i 6 cali (66), lekkiej mocy (L), szybkiej akcji (F) i dwóch częściach (2).

Wytrzymałość linki

Każdy wędka powinna być sparowana z linką o określonej mocy czy wytrzymałości. W przypadku wędek St.Croix wyrażona jest ona w funtach (1 lbs = 0,454 kg). Wytrzymałość linki posiada dolną i górną granicę, przy czym ta druga jest dużo ważniejsza. Jeśli zastosujemy żyłkę czy plecionkę o większej mocy niż sugerowana musimy odpowiednio wyregulować hamulec kołowrotka, pamiętając przy tym, że i tak zawsze możemy w ten sposób narazić blank wędziska na uszkodzenie.

To teoria ale jak zatem wybierać kij względem mocy linki? Tu podpowie nasze doświadczenie. Zakładając, że szukasz wędki na sandacza i stosujesz plecionkę o realnej wytrzymałości około 6 kg to powinieneś celować w wędki których moc określona jest w okolicach tych wartości. Jeśli łoisz pstrągi na żyłkę o wytrzymałości 3 kilogramy to naturalnym jest wybór kija o mocy około 6-8 funtów. Co ciekawe za tymi parametrami przyszła kolej na kolejny parametr. Ciężar przynęty!

Ciężar przynęty

Najbardziej newralgiczny i często nieprawidłowo odczytywany parametr wędek St.Croix. Wielu amerykańskich producentów podaje na swoich blankach ciężar przynęty. Jest to zdecydowanie inna wartość niż znany wszystkim CW czyli ciężar wyrzutu. St.Croix przyporządkowali moc linki, moc wędki z waga przynęty z która wędka będzie najlepiej pracowała. Parametr wyrzutu jest bardzo nieścisły bowiem wg. wielu wędkarzy każda przynętę można wyrzucić z każdej wędki. Z jednej poleci dalej z innej bliżej 😉 

W przypadku wędek amerykańskich, ciężar przynęty jest dużo płynniejszym parametrem niż przy wędziskach produkowanych np. w Chinach czy Japonii. Zarówno dolna jak i górna granica jest bardziej podpowiedzią niż wyznacznikiem, którego musimy się ściśle trzymać. Jeśli chcemy dobrać odpowiednią wędkę do danej przynęty, należy oprócz ciężaru wyrzutu wziąć pod uwagę jaką moc i akcję posiada dany model. Ciężar wyrzutu wędek St. Croix opisany jest w uncjach (1 oz = 28 g).

Wędki produkowane w USA zdecydowanie inaczej niż inne popularne wędziska zostały przezproducenta opisane. Wybór wędki St.Croix staje się banalnie prosty jeśli poświęcimy kilka chwil na pozyskanie informacji takich jak technologia St.Croix. Dowiedz się wiecej o opatentowanych przez St.Croix koncepcjiach budowy wędek oraz sprawdz jaki srtosowane są rodzaje węgla w najlepszych wędkach na świecie.

Poznaj wszystkie serie wędek St. Croix